2016. jún 14.

Hajtogatott, élesztős tészta (Blundel)

írta: JutkaKukta
Hajtogatott, élesztős tészta (Blundel)

dios_es_kakaos_csiga.JPG
Először is elnézést aktív követőimtől, akiket hosszú időre magukra hagytam. Úgy alakultak a dolgaim, hogy sok más elfoglaltságom volt: légkondi szerelés (hogy nyáron se olvadjon meg a tortába való krém), majd festés. Kezdetben csak a légkondi által érintett helységet gondoltam kifestetni, de aztán: evés közben jön meg az étvágy. Így a minimál projektből elég nagyszabású lett, de örülök az elvégzett munkának.
És most megint sütök! Persze bevallom, sütöttem közben is, de az kicsit nem úgy sikerült. Szóval: újratervezés. Nem lehet minden tökéletes.

 

Kicsit a Blundel tésztáról: a hajtogatott, leveles tészta rokona, legalább annyira macerás, gyengébb idegzetű, elfoglalt háziasszonyoknak nem ajánlom. Ha viszont valaki elvetemülten mégis a nyomdokaimba lép, biztos nem bánja meg! Nekem az első számú kedvencem. Langyosan, melegen a tepsiből!
A tészta elkészítése eléggé időigényes, bár közben sok egyebet is lehet csinálni (amíg a tészta pihen).
blundel_1.JPG
Hozzávalók:
0,40 kg liszt
0,10 kg búzaliszt
0,05 kg porcukor
0,05 kg étolaj
0,01 kg só
0,28-0,30 kg tej
0,25 kg húzómargarin
2 db tojássárgája
0,025 kg élesztő
blundel_2.JPG
Nekifogunk az alaptészta készítésének. Kimérjük a hozzávalókat. A kétféle lisztet, sót, a cukor 3/4-ét egy keverőtálban elkeverjük (így a só nem fog közvetlenül az élesztő mellé kerülni). A maradék cukrot az élesztővel egy kis tálban elegyítjük – kézzel összedolgozzuk. Az élesztő a cukortól szép, folyós állagot ölt. Aztán az összes többi hozzávalót – a húzómargarin kivételével – a tálba öntjük, és tésztát gyúrunk belőle.
Kezdetben kicsit ragacsosnak tűnik, de aztán a lisztezett gyúródeszkán tovább dolgozva rugalmas tésztát kapunk. Kigömbölyítjük, a tetejét éles késsel két helyen bevágjuk, és fólia alatt pihentetjük a gyúródeszkán kb. fél órát.
blundel_3.JPG
Közben el lehet mosogatni....., hogy a konyha is rendben legyen.
blundel_4.JPG
A pihenés után mind a négy oldalon „füleket” nyújtunk a tésztán, és középre rátesszük a margarint. A margarint előző este ki kell venni a hűtőből, így könnyen lehet vele dolgozni. Mielőtt a tésztára helyezzük, két fólia között érdemes kicsit „megtörni” a szerkezetét – ellapítgatni. Szóval a tészta közepére rakjuk, és becsomagoljuk, azaz a füleket minden oldalról sorban ráhajtjuk a margarinra.
blundel_5.JPG
blundel_6.JPG
Aztán elkezdjük téglalap alakúra nyújtani a sodrófával. Minél nagyobbra nyújtjuk, annál levelesebb, könnyebb lesz a tészta. Mikor már jól kinyújtottuk (a téglalap formához kell egy kis gyakorlat :)), akkor a tészta szélesebbik oldalán kb. 1/3-nál ráhajtjuk a tésztát a többire, és szemből a másikat erre hajtjuk. Gyakorlatilag a tésztát 3 rétegben hajtottuk egymásra (szimpla hajtás).
blundel_7.JPG
Most szépen keresztbe fordítjuk, újra jól kinyújtjuk, és most dupla hajtást készítünk: a két szélét középre, majd az egészet félbe hajtjuk. Mint egy könyvet.
Tésztánk biztos jól elfáradt a sok macerától, csomagoljuk hát be fóliába és hagyjuk pihenni a hűtőben úgy fél órát.
Ha már kipihente magát, akkor lehet vele tovább dolgozni. Jöhet egy újabb szimpla, majd egy dupla hajtás. Itt már nem kell pihentetni, lehet tovább gyötörni :)).
Na és mit is lehet ebből csinálni? Elég sok mindent.

 

Diós csiga: a kapott tészta felét téglalap alakúra nyújtjuk, megkenjük olvasztott vajjal vagy margarinnal, cukros darált dióval megszórjuk, szorosan feltekerjük, mint a piskóta tekercset, és merőlegesen ujjnyi, két ujjnyi vastagra szeleteljük éles késsel. A tészta élesztős, keleszteni kell, ezért a tepsiben hagyjunk közöttük helyet! A csigák külső felét olvasztott vajjal megkenjük (így nem fognak összeragadni). Langyos helyen kelesztjük 1/2 órát. A sütőt előmelegítjük 220-fokra, és a sütést gőzös sütőben kezdjük (a tepsiben lévő csigákat a csapnál jól bevizezett kézzel alaposan megspricceljük). Amikor már feljött a tészta és kezd színt, kérget kapni, a hőmérsékletet 180 fokra csökkentjük, egy kicsit kinyitjuk a sütő ajtaját . Én meg is szoktam fordítani a tepsit, így a felesleges gőz is ki tud jönni. Ha kész, még forrón egy kis cukrozott tejjel megkenem, így lágyabb lesz a tészta. Ez persze nem kötelező.
A tészta másik fele is felhasználható diós csigához, de csinálhatunk belőle mást is.
dios_csiga.JPG
Fahéjas csiga: dió helyett fahéjas cukoral készítjük.

 

Kakaós csiga: cukros kakaóporral készítjük

 

Túrós batyu: a tészta másik felét kinyújtom szép téglalap alakúra és egyforma négyzetekre vágom éles késsel. A tészta széleit vékonyan megkenem tojással. A közepükre túrótölteléket halmozok, és a a tészta sarkait középre hajtogatom. A tepsiben egymástól tisztes távolban kell elhelyezni, hogy legyen helyük terjeszkedni. A tetejüket, oldalukat megkenjük tojással. Meleg helyen kelni hagyjuk 1-2 órát, majd a diós csigához hasonlóan megsütjük (220 fok, vizes spriccelés, majd 180 fok).

 

Túró töltelék:
0,50 kg túrótölteléke0,10 kg porcukor
1-2 kanál búzadara
0,05 kg mazsola (ízlés szerint)
1 cs vaníliás cukor
1 tojás sárgája
1 citrom reszelt héja

 

Croissant: a tésztát téglalap alakúra kinyújtom, kb. 10 cm-es talpú 15 cm magas háromszögekre vágom, és kifliként feltekerem. A tepsiben egymástól távol elhelyezzük, megkenjük tojással és kelni hagyjuk. Sütés: mint fent. A croissant-ot megtölthetjük sütésálló lekvárral, csokival, de üresen is kellemes reggeli eledel egy kis baracklekvárral.

 

Svájci kifli: mint a croissant, csak diós töltelékkel töltjük meg. A végén forró barcklekvárral megkenhetjük a felületét, akkor szép, fényes lesz.
dios_es_kakaos_csiga.JPG
További tippek:
Az előkészített tészta mélyhűthető akár tészta formájában, akár betöltve. Fontos, hogy a tésztát feldolgozáskor már ne hajtogassuk, ne gyúrjuk, csak nyújtsuk a megfelelő alakúra, vastagságúra. Feldolgozáskor szobahőmérsékleten hagyjuk felengedni, majd betöltés után keleszthetjük. Az élesztős tésztánál én inkább betöltve vagy formázva fagyasztom (ekkor a tojásos lekenést kihagyom, azt csak felengedés után teszem rá), akkor már tényleg csak meg kell sütni (például egy jó kis családi reggelihez előző este kiveszem a mélyhűtőből, akkor kiolvad, megkel, és 20 perc alatt megsül). A család pedig erre az illatra ébred....
A teljesen kész sütemény is jól mélyhűthető: ha már teljesen kihűlt (nem másnap!) a család méretétől függően 2-4-6-os csomagokat készíthetünk, lezárjuk a nylon zacskót és be a fagyasztóba. Amikor kivesszük, hagyni kell kiengedni, és lehet a gyereknek uzsonnára csomagolni a suliba. Vagy csak a reggelihez megenni. Szóval érdemes vele bajlódni, nagyon finom tud lenni!
Jó étvágyat!

 

Szólj hozzá

Blundel