Pavlova torta (gluténmentes)
A szájhagyomány szerint bizonyos Anna Pavlova – kora igen híres balett-táncosnője - 1926-ban Ausztráliában és Új Zélandon vendégszerepelt. A torta akkoriban keletkezett. Alapja a nálunk is jól ismert karácsonyi édesség, a habcsók (csak kicsit nagyobbra nőtt). A dolog érdekessége, hogy Ausztráliában is karácsonyi édességnek számít, de hát ott karácsonykor tombol a nyár. Ezért aztán nem meglepő, hogy az eredeti Pavlova torta eperrel készül.
Maga a torta, épp a habcsók alap miatt légiesen könnyű, amit a tejszínhab fehérsége csak fokoz. Izgalmas kombinációt ad a tetejére halmozott friss idénygyümölcs.
A torta másik előnye, hogy remekül elhasználhatjuk az itt-ott feleslegessé váló tojásfehérjéket (kis üvegben a mélyűtőben gyűjthetjük, és felhasználás előtt a hűtőben hagyjuk kiolvadni).
Hozzávalók a könyv szerint:
6 tojás fehérje
egy csipet só
1 ½ csésze cukor
2 teáskanál burgonya keményítő
1 teáskanál ecet
1 ¼ csésze tejszín
gyümölcsök
Hozzávalók (amiket én használtam)
4 tojás fehérje
csipet só
0,11 kg kristálycukor
1 teáskanál almaecet
8-10 csepp vanília (vagy 1 cs vaníliás cukor)
0,11 kg porcukor
1 evőkanál burgonyakeményítő
0,3 l tejszín
1 cs habfix
gyümölcsök
Elkészítés:
Kimérjük a hozzávalókat. A sütőt előmelegítjük 180 °C-ra. A 4 tojás fehérje kb. 0,12 kg lesz. Fogunk egy nagyobb méretű , keskeny peremű tepsit, kibéleljük sütőpapírral, amire egy 22-24 cm átmérőjű kört rajzoltunk.
A tojásfehérjéket egy keverőtálba öntjük, hozzáadjuk a csipet sót és elkezdjük habverővel (géppel) habosítani. Apránként hozzáadjuk a kristálycukrot, vaníliás cukrot, almaecetet. Addig habosítjuk, amíg fényes, kemény habot nem kapunk. Türelem, érdemes jó sokáig habosítani, mert ettől lesz a habcsók légiesen könnyű!
Ha elértük a kívánt állagot, levesszük a gépről, és beleszitáljuk a porcukrot, kukoricakeményítőt. Fakanállal elkeverjük.
A masszát a tepsiben lévő sütőpapírra halmozzuk. Kenőkéssel a körhöz igazítjuk. A széleinél magasabbra hagyjuk, hogy a közepén mélyedés maradjon. A külső szélét nagyon nem kell simogatni, csak a kör formáját kell követni.
Irány a sütő. Amint beraktuk a habcsókot, a hőmérsékletet máris 140 fokra (légkeveréses sütőnél 110 fokra) csökkentjük. Kb. másfél órát sütjük, szárítjuk a masszát. Időnként kinyitjuk a sütő ajtaját, megnézzük, hogy áll a dolog, és kiengedjük a közben képződött gőzt. Nagyjából másfél óra múlva már masszív, de könnyű habcsókunk lesz.
Elzárhatjuk a sütőt, a tésztát pedig hagyjuk a tepsiben (sütőben) kihűlni úgy, hogy egy fakanállal résnyire kitámasztjuk a sütő ajtaját. Egyszer majd csak kihűl :)).
A befejező hadműveletet a tálaláshoz igazítjuk. Nem jó ugyanis, ha sokat áll a hűtőben, mert megszívja magát nedvességgel.
A tejszínt keverőtálba öntjük, adunk hozzá egy cs vaniliáscukrot (én enyhén cukrozott tejszínt használok, így további cukor nem kell). Előbb alacsony, majd nagyobb fokozaton habbá verjük a tejszínt. Amikor már majdnem kész, hozzáadagoljuk a habfixálót és a kívánt keménységűre habosítjuk.
Kanállal vagy habzsákból a habcsók közepére halmozzuk, igazítjuk a tejszínhabot, és a tetejét gazdagon megszórjuk eperrel vagy más friss idénygyümölccsel. Látványos, légiesen könnyű csemege! Az édes habcsók, a tejszínhab és a gyümölcs kombinációja nagyon kellemes ízt ad. Lehet próbálkozni!
Ahogy a recept elején írtam, ez a torta gluténmentes. A hozzávalók közül minden megfelel ennek a követelmnénynek. Ha valaki mégis aggódik pl. a habfix miatt, annak azt javaslom, hogy hagyja ki. Anélkül is elég masszív, jó habot lehet készíteni. Vigyázat, gluténmentes, de azért van benne kalória!