Én általában magam szoktam megcsinálni a hajtogatott leveles tésztát (mit mondjak, elég macerás...). Egyszer majd le is írom, hogy ha esetleg vannak elvetemült követőim, nekik is legyen lehetőségük a tésztával vacakolni. De ez alkalommal követtem a példa könyvem ajánlását (végy 250 g előre elkészített leveles tésztát), és kipróbáltam, mi lesz belőle.
Nos a lényeg: konyhakész leveles tésztát vettem. Nem mirelit, hanem friss leveles tésztát. Nagyon kezdő, vagy nagyon kevés idővel rendelkező háziasszonyoknak igencsak tudom ajánlani. Ezen kívül bárkinek, aki gyorsan szeretne valami finom házi sütésű dolgot készíteni.
A csomagban 2 db leveles tészta van, gondosan előkészítve, kinyújtva, és egy-egy sütőpapírra felcsavarva. A tészta íze semleges, azaz lehet belőle sós és édes dolgokat is alkotni.
Én most a virslis falatkákkal kezdtem (hasé). A könyv itt saját gyártású tölteléket javasolt, de én itt is egyszerűsítettem: kész virslit vásároltam.
Finom lett!
Hozzávalók:

A könyv szerint:
0,40 kg konyhakész (vagy mirelit) leveles tészta
1 ½ libra virsli hús
1 evőkanál kakukkfű, egy citrom reszelt héja,
1 teáskanál dijoni mustár, 1 tojás sárgája
tengeri só és frissen őrölt fekete bors
kevés liszt a tészta kinyújtásához
1 tojás a kenéshez
És amit én használtam:
0, 27 kg leveles tészta
0,20 kg virsli
tengeri só és őrölt bors
1 tojás a kenéshez
Elkészítés:
A könyv szerint először össze kell keverni a húsos rész hozzávalóit, ízlés szerint fűszerezni, majd a kinyújtott, 30x15 cm-es téglalapokra felvágott leveles tészta közepére halmozzuk a tölteléket. A tészta széleit előzetesen megkenjük a tojással. Feltekerjük, tepsibe helyezzük, a tetejét, oldalát lekenjük tojással, meghintjük tengeri sóval, és már mehet is a 210 ºC-ra előmelegített sütőbe. Azazhogy van még egy fontos mozdulat: a leveles tészta akkor lesz szép leveles, ha gőzös sütőben sütjük. Bizonyára van erre ügyes, tudományos lehetőség is, én azonban azt csinálom, hogy mielőtt a sütőbe tenném a tésztát, megnyitom a csapot, és a kezemmel jól megspriccelem a tepsiben a tésztát. Most már lesz elég gőz.
És lássuk, mit alkottam én, a teljesen előregyártott elemekből:
Kitekertem az egyik rúd leveles tésztát. Liszt sem kell, mert ki van nyújtva és sütőpapír van alatta. Hurrá!
A hosszabbik oldalára szépen egymás után sorban rátettem a virsliket. A végét persze méretre szabtam. A virslitől 2-3 cm-re megkentem tojással a tésztát.
A virslit belecsavartam a tésztába annyira, hogy a tészta kicsit fedésben legyen. Így nem nyílik szét sütés közben (vagy mégis?).
Éles késsel elválasztottam a töltött részt a többitől. Hasonló módszerrel elhasználtam az egész tésztát. Most a tetejét-oldalát megkentem tojással, meghintettem tengeri sóval (vagy akármilyen sóval) és 4-5 cm-es darabokra vágtam. A hasékat a tepsibe sorakoztattam úgy, hogy a tészta dupla része alul legyen.
A sütés hasonló, mint fent: 210 ºC, gőzös sütő (vizes kézzel megspriccelve). Ha ügyesek voltunk, a tészta szép levelesre, ropogósra sül. Gyorsan megvan, 10-12 perc. Jó figyelni rá, mert könnyen megéghet!
Tippek, ötletek:
Légkeveréses villanysütőm van, ezzel együtt sajnos nem mindenhol egyenletes a hőmérséklet. Azaz egy idő után a tepsit meg kell fordítanom, hogy a másik fele is szép piros, ropogós legyen. Ilyenkor a sütő ajtajának kinyitásával megszökik a sütőből a gőz, de hadd menjen, már nincs rá szükség. Ha még most is gőzös lenne, akkor nem lenne ropogós. Jól ki van ez találva!
Én ezt a virslis hasét langyosan, melegen szeretem leginkább, de van a családban, aki kifejezetten másnap, már kicsit hűtőszekrény nedvesen szereti. Ő tudja.
Ideális vendégváró falat, sörkorcsolya, vagy csak úgy délutáni csemege.
A tölteléket variálhatjuk például párolt káposztával, juhtúróval (de akkor vékonyabbra töltsük), vagy kinek milyen ötlete van.
Ugyanebből a tésztából készíthetünk sajtos masnit is. Ekkor a tészta lapot megkenjük tojással, meghintjük sóval, rászórjuk a reszelt sajtot, és a nyújtófát kicsit átgurítjuk a tetején. Így nem potyog le a sajt a tészta mozgatásánál. Derelyemetszővel kb. 4x8 cm-es téglalapokra vágjuk. Középen óvatosan megcsavarjuk és tepsibe helyezzük. A sütés az előzőek szerint történik.
És, ha valaki figyelt, láthatta, hogy csak az egyik leveles tészta rudat használtam el. A másikból édes, lekváros levelet készítettem. Azt is leírom, meg lehet nézni!
Jó étvágyat!
